Välkommen till Sigill Kvalitetssystems sidor för företag och intressenter.

Under den här menyn har vi samlat information för dig som är producent eller företagare och vill veta mer om vad en IP-certifiering innebär. Genom att klicka på valfri produktionsinriktning når du den del av IP-standarden som gäller inom området.

Läs om IP-standarden och vad en IP-certifiering kan göra för dig och ditt företag.

Här finns information om IP-standarden, affärsmässiga fördelar med en certifiering samt information om ägaren Sigill Kvalitetssystem. 

 

Senast uppdaterat 2019-04-29

KONTAKTA OSS

Vi ser fram emot att höra från dig!

FÖRETAGSLEDNING 

 

Britt Rahm
VD

Telefon 010-184 41 97
britt.rahm@sigill.se

 

AFFÄRSUTVECKLING & KOMMUNIKATION

 

JOSEFIN KIHLBERG
Kommunikationsansvarig

 

Telefon 010-184 43 40
josefin.kihlberg@sigill.se

 

Kundservice
Telefon 010-184 45 00, Mail info@sigill.se

 

Eva Bergstrand
Kundservice

Telefon 010-184 42 57
eva.bergstrand@sigill.se

 

Iréne Eriksson
Ekonomi

Telefon  010-184 43 13
irene.eriksson@sigill.se

 

STANDARDUTVECKLING & PROJEKTFÖRVALTING

 

Katarina Ahlmén
Kvalitetschef med ansvar för Allmänna Villkor och Hållbarhet

Telefon 010-184 43 51
katarina.ahlmen@sigill.se

 

Helena Allard (föräldraledig t om augusti 2019)
Agronom med ansvar för Miljö & Klimat och Kyckling 

 

Telefon 010-184 42 89
helena.allard@sigill.se

 

 

Christina Behm Velenik
Agronom med ansvar för Arbetsvillkor, Livsmedel samt reglerna för märkningen Svenskt Sigill 

Telefon 010-184 42 24
christina.behm.velenik@sigill.se

 

 

AgrD Stefan Bengtsson
Hortonom med ansvar för Frukt & Grönt, Prydnadsväxter och Plantskola, Spannmål & Oljeväxter och Biodling

Telefon 010-184 45 16

stefan.bengtsson@sigill.se

 

Helena Hultborn
Husdjursagronom med ansvar för nöt, mjölk, lamm och gris inom IP-standarden.

Telefon  010-184 42 92

helena.hultborn@sigill.se

 

Maja Forssell
Uppfödning av fisk och skaldjur


Telefon  010-184 43 98

maja.forssell@sigill.se