Välkommen till Sigill Kvalitetssystems sidor för företag och intressenter.

Under den här menyn har vi samlat information för dig som är producent eller företagare och vill veta mer om vad en IP-certifiering innebär. Genom att klicka på valfri produktionsinriktning når du den del av IP-standarden som gäller inom området.

Läs om IP-standarden och vad en IP-certifiering kan göra för dig och ditt företag.

Här finns information om IP-standarden, affärsmässiga fördelar med en certifiering samt information om ägaren Sigill Kvalitetssystem. 

KONTROLLMÄRKET SVENSKT SIGILL

Läs om kontroll- och ursprungsmärket Svenskt Sigill samt tillvalsmärket för Klimatcertifierad.    

 

Senast uppdaterat 2017-08-31

KONTAKTA OSS

Vi ser fram emot att höra från dig!

Kundservice
Telefon 08-787 59 50, Mail info@sigill.se

 

FÖRETAGSLEDNING 

 

Britt Rahm
VD

Telefon 08-787 53 71
britt.rahm@sigill.se

 

AFFÄRSUTVECKLING & KOMMUNIKATION

 

Michael Ålbrant
Kommunikatör

Telefon 08-787 59 59
michael.albrant@sigill.se

 

Eva Bergstrand
Kundservice

Telefon 08-787 53 31
eva.bergstrand@sigill.se

 

Iréne Eriksson
Ekonomi

Telefon  08-787 53 76
irene.eriksson@sigill.se

 

STANDARDUTVECKLING & PROJEKTFÖRVALTING

 

Katarina Ahlmén
Kvalitetschef med ansvar för Allmänna Villkor, Hållbarhet och Biodling

Telefon 08- 787 53 11
katarina.ahlmen@sigill.se

  

Helena Allard
Agronom med ansvar för  Frukt & Grönt, Prydnadsväxter och Plantskola, Kyckling och Miljö & Klimat

 

Telefon 08-787 51 80
helena.allard@sigill.se

 

 

Christina Behm Velenik
Agronom med ansvar för Arbetsvillkor, Livsmedel och Spannmål & Oljeväxter.

Telefon 08-787 50 48
christina.behm.velenik@sigill.se

 

 

AgrD Stefan Bengtsson

Hortonom med ansvar för Frukt & Grönt, Prydnadsväxter och Plantskola, Spannmål & Oljeväxter och Biodling.

Telefon 08-787 59 01

stefan.bengtsson@sigill.se

 

 

Sofia Strandberg



sofia.strandberg@sigill.se