Sigill samlade branschen för att stärka framtidens livsmedelskedja

Sigill har funnits i många olika skepnader sedan det grundades 1995. Men nu har startskottet gått för det ”nya” Sigill, eller snarare för Sigills nya position, nämligen att vara en möjliggörare som tillsammans med hela värdekedjan arbetar för en vardag med mindre krångel.

Publicerad: 2025-06-17
Dela:

Som en del i nya uppdaterade Sigill bjöd vi in till ett lanseringsmingel. Drygt 70 personer besökte Gröna Näringslivets hus i mitten av maj för att tillsammans diskutera hur man kan minska krånglet för livsmedels- och lantbruksföretagare.

- Mindre krångel för lantbrukaren, samtidigt som man kan möta konsumenternas efterfrågan, är ett slags övergripande önskemål, sa Erik Pihlo, t.f. koncernchef för Lantbrukarnas riksförbund i sitt invigningstal.

Paneldiskussion om vision, ansvar och förenkling

Eventet bestod bland annat av ett panelsamtal mellan Ann-Louise Ingvarson, vd Sigill, Claes Johansson, hållbarhetschef hos Lantmännen, Christina Nordin, då generaldirektör för Jordbruksverket, idag generaldirektör för Livsmedelsverket och Pernilla Wallstedt, ägare av Sjöholms gård.

-Tänk er en stark livsmedelskedja fri från krångel där alla tar ansvar och bidrar till en hållbar livsmedelskedja. Det är vår vision, inledde Ann-Louise Ingvarson.

Krångelhotet mot generationsskiften – tillsammans kan vi skapa en förändring

Efter panelsamtalet fick deltagarna samtala kring ett antal frågor och det stod klart att alla tror på Sigills vision om att tillsammans kan förändring ske.

-Livsmedelsfrågorna, livsmedelsförsörjningen och beredskapsfrågorna är högt upp på tapeten just nu. Nu har äntligen livsmedelsfrågorna den roll de ska ha i samhället, sa Claes Johansson på Lantmännen.

Från myndighetssidan bidrog Christina Nordin på Jordbruksverket. Hon pekade på att det inte bara handlar om deltagarna i rummet, utan även om konsumenten och framtidens livsmedelsproducenter.

-Det här handlar inte om oss, utan om att underlätta vardagen. Vi vill alla ha mat och vi vill alla att det produceras mer svensk mat och vi vill att det ska vara enkelt, sa Christina Nordin.

Panelen var enig kring att det måste ske en förenkling av den administrativa börda det innebär att vara lantbrukare i Sverige idag, annars riskerar man att färre generationsskiften kommer att ske ute på gårdarna.

-Vi hoppas ju att våra ungdomar ska ta över lantbruken i Sverige. De är ganska kräsna, de vill ha det smidigt och det måste gå enkelt. Därför måste det förenklas och digitaliseras, det är jätteviktigt att vi tänker på det, sa Pernilla Wallstedt från Sjöholms gård.

Certifiering som ger värde – och bättre betalt

Sjöholms gård är certifierade via Sigill på naturbetesköttsidan och KRAV-certifierade på växtodlingssidan. Att vara certifierad har inneburit många fördelar för Sjöholms gård. De har bland annat ett leveransavtal med sin hemkommun, dit de levererar sitt Sigillcertifierade naturbeteskött.

-Tack vare Sigills certifiering kan vi ta mer betalt för vårt kött. Vi har en gårdsbutik som är välbesökt och flera konsumenter uppskattar att vi är certifierade. Det känns helt rätt i magen, avslutade Pernilla.

Nya affärsmodeller behövs

En nöt att knäcka är just att hitta sätt att lyfta fram mervärdena med certifierade produkter.

-Vi behöver hitta nya affärsmodeller för hur vi premierar de här värdena. Alla vi i rummet delar passionen för att skapa en enkel och hållbar bransch och tillsammans tror jag att vi kan göra det, sa Ann-Louise Ingvarson.

Förenkling och att nå ut var några ord som genomsyrade rundabordsdiskussionerna.

-Det är digitaliseringen och möjligheten till spårbarhet som kan leda konsumenten till den som genererat värde.Kanske ska det ske via mobilen, så man kan följa produktens resa genom värdekedjan, sa Kerstin Eriksson, innovationsledare hos Sweden Food Arena.

Christian Nyrén, vd för SMAK, menade att det görs mycket redan nu, fast enskilt hos varje företag.

-Vi borde kanske lyfta det minskade krånglet vi alla göra tillsammans och på så sätt peka på de positiva bitar som redan finns.

Vad händer härnäst?

Prenumerera gärna på vårt nyhetsbrev och följ oss i våra sociala kanaler för att följa vad som blir nästa steg nu för Sigill i arbetet för att tillsammans med branschen skapa en mer hållbar livsmedelskedja.