Sigill Kvalitetssystem utvecklar och förvaltar IP-standarden tillsammans med Standardrådet.

Om oss

Om Sigill Kvalitetssystem

IP-standarden är en standard för certifiering av hållbarare produktion av mat och blommor inom områdena livsmedelssäkerhet, djuromsorg, miljöansvar och sjysta arbetsvillkor. Idag är finns nära 4000 certifikat. IP-standarden bidrar till ett hållbart samhälle genom att erbjuda stöd till hållbar utveckling inom produktion av livsmedel och prydnadsväxter. Läs mer här om standarden.

Standardrådet är öppet för alla företag och organisationer som har nytta av att det finns livsmedel och blommor från certifierad produktion på marknaden. Läs mer här om standardrådet

 

Kontakta oss

Vi ser fram emot att höra från dig!

Företagsledning

Britt Rahm
VD

Britt.jpg

Telefon 010-184 41 97
britt.rahm@sigill.se

 

Kundservice
Telefon 010-184 45 00, mail info@sigill.se

Eva Bergstrand
Kundservice

Eva.jpg

Telefon 010-184 42 57
eva.bergstrand@sigill.se

 

Iréne Eriksson
Ekonomi

Irene E.jpg

Telefon  010-184 43 13
irene.eriksson@sigill.se

 

Kommunikation

Josefin Kihlberg
Kommunikationsansvarig

 Josefin.jpg

Telefon 010-184 43 40
josefin.kihlberg@sigill.se

 

Standardutveckling & Projektförvaltning

Katarina Ahlmén
Kvalitetschef med ansvar för Allmänna Villkor och Hållbarhet.

Katarina.jpg

Telefon 010-184 43 51
katarina.ahlmen@sigill.se

 

Helena Allard
Hållbarhetschef med ansvar för klimatcertifiering och Fisk & Skaldjur.

 Helena A.jpg

Telefon 010-184 42 89
helena.allard@sigill.se

 

Christina Behm Velenik
Agronom med ansvar för Arbetsvillkor, Livsmedel samt reglerna för märkningen Svenskt Sigill. 

Christina.jpg

Telefon 010-184 42 24
christina.behm.velenik@sigill.se

 

AgrD Stefan Bengtsson
Hortonom med ansvar för Frukt & Grönt, Prydnadsväxter & Plantskola, Spannmål & Oljeväxter samt Biodling.

Stefan.jpg

Telefon 010-184 45 16
stefan.bengtsson@sigill.se

 

Helena Hultborn
Husdjursagronom med ansvar för Nöt & Mjölk, Lamm, Gris och Kyckling & Ägg.

Helena H.jpg

Telefon  010-184 42 92
helena.hultborn@sigill.se