Om oss

Om Sigill Kvalitetssystem

Sigill Kvalitetssystem AB utvecklar och förvaltar IP-standarden, den ledande svenska oberoende standarden för certifiering av mat och blommor.

IP-standarden ska bidra till en hållbar tillväxt vid produktionen av livsmedel och prydnadsväxter. Standarden omfattar också hantering och förädling av livsmedel och är kopplad till miljömärket Svenskt Sigill. Idag är nästan 4000 företag certifierade enligt någon av standardens moduler.

 

Kontakta oss

Vi ser fram emot att höra från dig!

Företagsledning

Britt Rahm
VD

Britt.jpg

Telefon 010-184 41 97
britt.rahm@sigill.se

 

Kundservice
Telefon 010-184 45 00, mail info@sigill.se

Eva Bergstrand
Kundservice

Eva.jpg

Telefon 010-184 42 57
eva.bergstrand@sigill.se

 

Iréne Eriksson
Ekonomi

Irene E.jpg

Telefon  010-184 43 13
irene.eriksson@sigill.se

 

Kommunikation

Josefin Kihlberg
Kommunikationsansvarig

 Josefin.jpg

Telefon 010-184 43 40
josefin.kihlberg@sigill.se

 

Standardutveckling & Projektförvaltning

Katarina Ahlmén
Kvalitetschef med ansvar för Allmänna Villkor och Hållbarhet.

Katarina.jpg

Telefon 010-184 43 51
katarina.ahlmen@sigill.se

 

Helena Allard
Agronom med ansvar för Miljö & Klimat och Fisk & Skaldjur. 

 Helena A.jpg

Telefon 010-184 42 89
helena.allard@sigill.se

 

Christina Behm Velenik
Agronom med ansvar för Arbetsvillkor, Livsmedel samt reglerna för märkningen Svenskt Sigill. 

Christina.jpg

Telefon 010-184 42 24
christina.behm.velenik@sigill.se

 

AgrD Stefan Bengtsson
Hortonom med ansvar för Frukt & Grönt, Prydnadsväxter & Plantskola, Spannmål & Oljeväxter samt Biodling.

Stefan.jpg

Telefon 010-184 45 16
stefan.bengtsson@sigill.se

 

Helena Hultborn
Husdjursagronom med ansvar för Nöt & Mjölk, Lamm, Gris och Kyckling & Ägg.

Helena H.jpg

Telefon  010-184 42 92
helena.hultborn@sigill.se